Stenberg: Som om proppen gått ur svensk politik
Hur hade man reagerat om någon hade förutspått det politiska året 2015 över en lussebulle förra året, frågar sig DN:s politiske kommentator Ewa Stenberg.
”Nog hade man undrat om kaffet var spetsat med något?”, skriver hon.
”Det är som att proppen har gått ur svensk politik. Osannolika beslut har fattats i ett högt tempo. Halveringstiden för politiska principer är kort när politiker med hög stressnivå och dåliga opinionssiffror ska hantera kriser och vinna tillbaka väljare.”
Å andra sidan ser hon en rödgrön regering som har fattat ett antal svåra beslut när det har krävts – och socialdemokrater som har lyckats förhandla med Miljöpartiet och riksdagen på en och samma gång.
Men, skriver Stenberg, ”2015 kommer framför allt att bli ihågkommet som det år då den humanitära stormakten Sverige först tog emot 170 000 flyktingar och sedan började konkurrera med Danmark om att ha den tuffaste flyktingpolitiken i unionen.”