(TT)

S: Gör upp med borgerliga om vinster i välfärden

Regeringen och Vänsterpartiet är i slutfasen med att utarbeta direktiv till en omfattande utredning om vinster i den svenska välfärden. Så snart den är klar känner sig Socialdemokraterna inte längre bundna av samarbetet med V. Istället hoppas civilminister Ardalan Shekarabi (S) kunna få till en block­överskridande uppgörelse med de borgerliga partierna, skriver DN. Regeringen kan dock räkna med hårt motstånd från de borgerliga partierna och även SD.
– Vi ska ha en så bred överenskommelse som möjligt när vi hanterar frågorna i riksdagen. Det måste vara en långsiktighet i lagstiftningen. Jag förväntar mig att vi som civiliserade politiker kan sätta oss ned och diskutera hur vi kan lösa problemen, säger Shekarabi till tidningen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen