S och MP har inte enats om licensjakten på varg
Den rödgröna regeringen har inte enats om vargpolitiken, erfar Ekot. Miljöpartiet är starka motståndare till att skjuta vargar för att begränsa vargstammens storlek. Socialdemokraterna anser däremot att det behövs. Båda partierna vill att det ska finnas skyddsjakt på varg men när det gäller licensjakt är partierna oense.
Statsminister Stefan Löfven sa i en TV4-debatt före valet att Sverige ska ha en vargstam, men att det är självklart att vi också ska ha både skydds- och licensjakt. Hur den nya regeringen ställer sig till licensjakt i vinter har man fortfarande inte gett svar om.
– Vi tycker att man kan ha licensjakt på varg när vargen har fått en gynnsam bevarandestatus, och där är vi inte i dag, säger Stina Bergström, miljöpolitisk talesperson hos Miljöpartiet.