(TV4)

Ledare: Verkligheten är inte svart eller vit

Trots TV4:s försök att vara noga med verklighetsbeskrivningen så är reaktionerna efter tisdagens ”Kalla Fakta” om tiggeriet i Sverige ”hopplöst förutsägbara”, skriver Dagens Nyheter på ledarplats.
”För den som är ideologiskt förblindad och som redan bestämt sig finns inte någon plats för både och. Antingen är romer tjuvar och tiggeriet organiserat. Eller så är de offer för fattigdom, systematisk diskriminering och mytbildning”, skriver tidningen som fortsätter:
”Det är inte bara rasisterna som har svårt att hålla två tankar i huvudet samtidigt. Samma problem hittas även inom vänstern och bland frivilligorganisationer. Man tar ett exempel som stämmer med den egna världsbilden och gör sedan uttalanden om gruppen generellt.”

Aftonbladet (obunden socialdemokratisk):

Dagens Nyheter (oberoende liberal):

Expressen (obunden liberal):

Göteborgs-Posten (liberal):

Svenska Dagbladet (obunden moderat):

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen