David Cameron. (Kirsty Wigglesworth / TT / NTB Scanpix)

Cameron vill ha brittiska bomber mot IS: ”Det är tid”

Storbritanniens premiärminister David Cameron lägger i dag fram sina argument för en brittisk flygbombningsinsats i Syrien inför parlamentet. Enligt BBC kommer han att varna för att extremistiska grupper utgör ett hot mot Storbritannien och att landet inte bör överlåta ansvaret för sin säkerhet till andra aktörer.
”Det är tid att vi fattar beslut om att utöka brittiska flyganfallen mot IS till Syrien”, skriver Cameron i ett uttalande till parlamentet.
Utspelet är en reaktion på en rapport från underhusets utrikesutskott, vars budskap är att flygangrepp i Syrien inte bör inledas innan det finns en tydlig strategi för fred.
Cameron behöver mobilisera stöd från parlamentsledamöter från andra partier än Tories. Labour överväger att låta sina ledamöter att rösta som de vill i frågan.
– I den här sortens samvetsfrågor är det bättre att tillåta parlamentsledamöterna att bestämma själva, säger partiets finanspolitiske talesperson John McDonnell till BBC.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen