Borg svänger om Grekland: ”För sent att lämna euron”
Anders Borg har tidigare sagt att han inte ser någon annan utväg för Grekland än att lämna eurosamarbetet. Nu har han svängt i frågan, rapporterar SvD Näringsliv som träffat den tidigare finansministern för en intervju. Enligt Borg skulle ett grekiskt utträde innebära omfattande politiska, sociala och ekonomiska konsekvenser.
– Det vore bekymmersamt och farligt att störta dem över kanten, säger han.
Om Grekland hade lämnat euron tidigare hade man kunnat återställa konkurrenskraften, säger Borg som menar att det nu är för sent.
– Med den långtgående kris som varit och det låga förtroendet för Grekland som finns skulle en betalningsinställelse inte fungera. De skulle inte få tillgång till den internationella kapitalmarknaden och då får man nära nog ett fritt fall i den grekiska ekonomin.