(ANNE-CHRISTINE POUJOULAT / AFP)

Hon hittade svarta lådan första dagen på olycksplatsen

Den första svarta lådan från det kraschade Germanwingsplanet hittades snabbt men trots intensivt sökarbete dröjde det tio dagar innan Alice Coldefy grävde fram den andra svarta lådan. Hon var en del ur styrkan av så kallade elitbergspoliser som arbetade på platsen och hade egentligen i uppgift att leta efter personliga tillhörigheter. Coldefy gjorde sin första dag på olycksplatsen när hon befann sig i en brant ravin fylld av vrakdelar för att leta efter kläder. Då fick hon syn på en del av en svart låda som stack upp ur marken.
– Det var en lättnad för alla som jobbat i en och en halv vecka utan uppehåll, säger Coldefy till nyhetsbyrån AFP.
Hon beskriver även de hårda arbetsförhållandena i det svårtillgängliga bergsmassivet. Ravinen var så brant att de fick ha säkerhetsrep för att inte riskera att trilla ned och allt damm som rördes upp under arbetet gjorde det svårt att andas.

Den andra svarta lådan:

Den andra svarta lådan. (Claude paris / TT / NTB Scanpix)
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen