Snart blir det billigare att surfa utomlands
Inom kort blir det billigare att surfa och ringa när du är utomlands. Under 2017 kommer den så kallade roamingavgiften inom EU att försvinna helt, men redan den 30 april i år blir kostnaderna något lägre. Då får en operatör max lägga till 47 öre per minut utöver den nationella avgiften för ett telefonsamtal.
– Man ska kunna använda sin smarta telefon eller pekplatta på samma sätt som hemma, säger IT-minister Mehmet Kaplan (MP) till Aftonbladet.
Han menar att inte bra privatpersoner gynnas.
– Det är många affärsresenärer inom EU som hindras av regelverket i dag, särskilt småföretagare som kanske har problem att klara den höga kostnaden, säger Kaplan.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen