Ledare: ”Ohållbar situation för många lärare”
Toppstudenter som vill bli lärare i matte och naturvetenskapliga ämnen nobbas, samtidigt som historie- och samhällslärare utbildas i överflöd. Regeringen får kritik för att man som Riksrevisionen slagit fast har ”distanserat sig från ansvaret för lärarutbildningarna”, skriver Expressen på ledarplats.
”Högskoleminister Helene Hellmark Knutsson (S) måste greppa tyglarna, se till att rätt dimensionera och koncentrera lärarutbildningen” skriver Expressen.
Även Aftonbladets ledare skriver om lärarkrisen, men tar sikte på att en hög andel lärare slutar att undervisa och går till andra yrken. Nästan hälften av lärarna under 40 år svarar i en undersökning att de funderar på att byta jobb.
”Lärarfacken har länge påtalat den tunga administrationsbördan som gjort lärarjobbet ohållbart. Lärarna själva efterfrågar mer tid till sådant som handlar om undervisningen. Att hinna planera och förbereda sina lektioner för att kunna fokusera på lärandet. Som läget ser ut nu med den höga pressen tvingas många lärare arbeta kvällar och helger för att få ihop det.”