Arkivbild, Arlanda (Johan Nilsson / SCANPIX / SCANPIX SWEDEN)

Regeringens samordnare: ”Ge Arlanda en bana till”

Arlanda behöver en fjärde bana för att säkra Stockholmsregionens framtida tillväxt och konkurrenskraft. Det skriver Anders Sundström, regeringens samordnare för flygkapacitet, på DN Debatt.
”Men om detta handlar sällan den politiska debatten. I stället fokuserar man på Brommas vara eller inte vara som flygplats. Den debatten har nu pågått i över 30 år”, skriver han.
Sundström presenterar ett initiativ till en idéstudie om utbyggnad av Arlanda, som ska vara färdig i början av nästa år.

bakgrund
 
Stockholm Arlanda Airport har i dag tre banor
Wikipedia (sv)
Stockholm Arlanda Airport (IATA: ARN, ICAO: ESSA) är belägen i Sigtuna kommun i Stockholm och är Sveriges största internationella flygplats. Med mer än 20 miljoner passagerare och drygt 230 000 starter och landningar per år är Arlanda Sveriges största flygplats, Nordens tredje (efter Köpenhamn-Kastrup och Oslo-Gardermoen). Flygplatsen klarar maximalt av 80 starter/landningar per timme. Markområdet, 2 600 hektar, omfattar ett bansystem med tre banor, fyra terminaler, driftbyggnader med mera men även jordbruksmark, skogsområden, vattendrag samt en sjö, Halmsjön. Arlanda är en statlig flygplats som ägs och drivs av Swedavia (tidigare LFV fram till 1 april 2010 då driften av de statliga flygplatserna flyttades över till det nybildade statligt ägda bolaget Swedavia). Inrikespassagerarna utgör en väsentlig del av passagerarna. Arlanda Airport har VIP-service som många andra flygplatser i världen. Arlanda utgör en del av Sweden Solar System, då Jupiter representeras av en blomsterrabatt på flygplatsen. Flygplatsen med tillhörande verksamheter klassas av SCB som ett arbetsplatsområde utanför tätort. Detta har kod A0240 och omfattar 1181 hektar. Inom detta område finns 163 arbetsställen med totalt cirka 12 000 anställda (2010).

Debattören

Anders Sundström, regeringens samordnare för flygkapacitet och bostäder i Stockholmsregionen

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen