(Jessica Gow/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Ekonomer: Tryck mer pengar – ge till hushållen

”Tryck mer pengar. Det finns lägen då det är skadligt att budgetera stramt, och vi är där nu”. Så skriver två nationalekonomer, David Domeij och Tore Ellingsen, i en debattartikel i DN.
De presenterar ett eget förslag för att tackla lågkonjunkturen och ge konsumentprisindex en skjuts uppåt.
”Vi föreslår att regeringen – allra helst i samförstånd med oppositionen – snarast möjligt gör betydande utbetalningar till alla invånare i Sverige”, skriver de.
Debattörerna skriver att politikerna inte har förstått att när det brinner i köket så använder man brandslangen, man sparar inte på pulvret.
”Låt oss förtydliga. Om staten ökar mängden kronor i ekonomin sjunker så småningom penningvärdet och inflationsmålet kan uppnås”, skriver debattörerna. ”Produktionen kommer snabbt att höjas, eftersom en del av de extra kronorna kommer att spenderas direkt. Lediga resurser tas i anspråk. Arbetslösheten kommer att sjunka snabbare än annars vore fallet”.

Debattörerna

David Domeij, docent i nationalekonomi, Handelshögskolan i Stockholm.

Tore Ellingsen, professor i nationalekonomi, Handelshögskolan i Stockholm.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen