Spänt inför euromöte: ”Är Grexit som gäller i dag”
Greklands regering söker efter en livlina under onsdagens extrainsatta euromöte, enligt nyhetsbyrån AFP. Önskemålet är att få vissa av villkoren för landets nödlån, som omfattar 240 miljarder euro, omförhandlade.
Den långivande trion – som består av ECB, EU och IMF – är villiga att lätta på skuldbördan mot landet men kommer att kräva någon form av motprestation. Det bedömer SEB:s chefsekonom Robert Bergqvist enligt Svenska Dagbladet. Samtidigt oroas han av att Grekland inte tycks vilja gå med på någon motprestation.
– Jag hoppas att det vi ser är en del i spelet inför mötet i morgon. Hittills är det konfrontation. Och det är en oroväckande utveckling. Om man tittar på var vi står i dag är det grexit som gäller, säger han.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen