Ljudfil: Här börjar attentatsmannen skjuta
BBC har publicerat en ljudfil från själva attentatet – inifrån mötesrummet i Köpenhamn. I början verkar allting vara normalt men en stund in i klippet hörs flera kraftiga smällar som förmodligen är gärningsmannen som börjar skjuta. Tumult uppstår och det låter som att stolar välts. Attentatsmannen kan ha avlossat mellan 20 och 40 skott, enligt vittnesuppgifter. Tre poliser skottskadades och en man dog i samband med skottlossningen.
Sammanfattning: Detta hände i Köpenhamn
På lördagen och natten mot söndagen drabbade två terrordåd den danska huvudstaden.
30-40 skott avlossades på lördagen vid ett möte i Köpenhamn där svenske konstnären Lars Vilks deltar. Vilks klarade sig oskadd men en person sköts ihjäl och tre poliser skadades. Tidigt på söndagsmorgonen sköts sedan en ung judisk man till döds utanför en synagoga i centrala Köpenhamn. Två poliser skadades vid den skjutningen.
Tidigt på söndagsmorgonen sköt polisen ihjäl en man runt Norrebro järnvägsstation i centrala Köpenhamn. Mannen ska ha öppnat eld mot polisen och blev då nedskjuten. På en presskonferens på söndagen uppgav polisen att man misstänker mannen för båda attentaten.