(Petros Giannakouris / TT NYHETSBYRÅN)

Uppskjutna betalningar gör finansmarknaderna oroliga

Att Grekland skjuter upp återbetalningen av ett IMF-lån har skapat oro på Europas finansmarknader. Stockholmsbörsen föll i likhet med ledande europeiska börser. Atenbörsen föll 5 procent, med kraftiga ras för bland annat Bank of Piraeus och Eurobank Ergasi.
Den uppskjutna betalningen innebär att man köper mer tid att nå en uppgörelse som kan ge Grekland tillgång till 7,2 miljarder euro i nödlån från EU och IMF. Men allt fler befarar nu en finansiell kollaps och i förlängningen att det konkursmässiga landet tvingas lämna eurozonen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen