Abbas möter regeringen – håller gemensam pressträff
Den palestinske presidenten Mahmud Abbas är på besök i Sverige för ett officiellt besök. Abbas, som anlände till Stockholm i går, kommer i dag att träffa bland annat statsminister Stefan Löfven, utrikesminister Margot Wallström och kung Carl Gustaf. Abbas besök är det första i Sverige sedan Sverige beslutade att erkänna Palestina.
Säkerhetspådraget kring besöket är omfattande, och svenska myndigheter har med hänvisning till säkerheten ogärna beskrivit många detaljer. En pressträff med Abbas och statsministern hålls i eftermiddag i Rosenbad.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen