(Jessica Gow/TT)

AF vänder: Spår nu ökad arbetslöshet under 2023

I juni bedömde Arbetsförmedlingen att den svenska arbetslösheten skulle fortsätta sjunka under 2023. Men nu vänder myndigheten och spår en ökad arbetslöshet från början av nästa år.

”Detta beror på att risken för en sämre ekonomisk utveckling är högre än vid tidigare bedömningar”, skriver AF i ett pressmeddelande.

Aktiviteten i ekonomin väntas försvagas framöver med tyngdpunkt på det första kvartalet 2023, då räntehöjningarna och prisökningarna blir mer kännbara för hushållen.

”Arbetsförmedlingens bedömning är att arbetslösheten kommer att öka under 2023 och under första halvåret 2024 för att sedan tryckas tillbaka igen under andra halvan av 2024”, skriver myndigheten.

Så får du den bästa ekonomibevakningen:

Nyheten du läste här kommer från Omni Ekonomi, som är Omnis systerapp. Omni Ekonomi hjälper dig att navigera i den just nu turbulenta ekonomiska verkligheten – med nyheter, analyser och handfasta råd kring din privatekonomi. Just nu får du testa Omni Ekonomi i tre månader för 99 kronor. Erbjudandet gäller även dig som har testat Omni Ekonomi tidigare.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen