Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Merz och Trump i går.
Merz och Trump i går. (Evan Vucci / AP)
Säkerheten i Europa

Analyser: Nu får USA:s vänner rädda sig själva

Av Sebastian Hagberg
Publicerad: 6 juni 2025
ANNONS

Friedrich Merz besök i Vita huset gick smidigare än befarat men efter mötet står det klart att USA, under Donald Trumps ledning, är helt ointresserade av Europa. Det skriver Marina Kormbacki i en analys i Der Spiegel.

”Europa måste bli självständigt. Det är det som är Friedrich Merz uppgift”, skriver hon.

Sebastian Hesse noterar i Tagesschau den trevliga tonen mellan Merz och Trump. Samtidigt stod det klart att den amerikanske presidenten ansåg sig stå över sin tyske kollega.

”Troligen gillade Trump det här mötet för att det visade på maktbalansen mellan länderna. Under den här presidenten ser USA på sina allierade som springpojkar.”

I en text i Foreign Affairs skriver Australiens tidigare premiärminister Malcolm Turnbull om hur Trump under sin andra mandatperiod stöper om den globala världsordningen. USA:s tidigare vänner söker nu andra partnerskap eftersom förtroendet är förbrukat.

”Trump har gjort att förtroendet för USA har tagit en annan form, nämligen att alla är säkra på att Washington kommer att agera hänsynslöst och använda all sin makt för att säkra sina egna intressen.”

Omni förklarar • Natogeneralen i öppet tal: Så ska Ryssland stoppas

Omni Mer
ANNONS
Marina Kormbacki: Trump gav inte Merz så mycket uppmärksamhet (tyska)
analys · www.spiegel.de
Sebastian Hesse: Trump tycks inte så intresserad av ett handelsavtal
analys · www.tagesschau.de
Malcolm Turnbull: Trumps mål är att återindustrialisera USA
analys · www.foreignaffairs.com
Eckart Lohse: Kan Merz bli Trumps man i Europa? (tyska)
analys · www.faz.net
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Säkerheten i EuropaMalcolm TurnbullFriedrich MerzUSAEuropaDonald TrumpAnalysAmerikansk politik

Saab om tyskt samarbete: ”Vi stänger inga dörrar”

Saab stänger inga dörrar. Det är vd:n Micael Johanssons besked efter att Tysklands försvarsdepartement rekommenderat sin regering att ta fram ett nytt stridsflyg i samarbete med Sverige.

I går 18.51
Micael Johansson.

Tyskland: Nytt stridsflyg bör utvecklas med Sverige

Det tyska försvarsdepartementet råder regeringen att ingå ett nytt partnerskap med Sverige och Spanien för att ta fram ett nytt stridsflyg till landets flygvapen, enligt interna dokument som Politico läst.

22 oktober, 21.10
Tysk Eurofighter.

Dansk minister: ”Stärker vår förmåga att slå tillbaka”

Danska regeringen bekräftar att man köper in två sorters kryssningsrobotar som kan nå mål inne i Ryssland, enligt danska och norska medier. Försvarsminister Jeppe Bruus (S) säger på en pressträff att inköpet gör att Danmarks förmåga att slå tillbaka vid ett anfall nu stärks.

22 oktober, 16.05
Jeppe Bruus på torsdagens pressträff.

Ukrainare gripen i Berlin – tros vara rysk spion

En ukrainsk man har gripits i Berlin, misstänkt för att ha spionerat för Ryssland. Det rapporterar tyska medier.

22 oktober, 15.13
Mannen greps i östra Berlin.