Hem
Olof Palme, bild från 1984, och Magdalena Andersson (TT)

Analyser: Turkiet har länge pressat Sverige om PKK

Frågan om terrorklassade PKK, som står för Kurdistans arbetarparti, är inte ny för en svensk statsminister, skriver Sydsvenskans Erik Magnusson i en analys. Även Olof Palme och Ingvar Carlsson har behövt hantera organisationen, den senare efter mordet på sin företrädare 1986.

”Turkiet har i alla år utövat påtryckningar för att Sverige ska agera mer resolut mot kända och misstänkta PKK-aktivister”, skriver Magnusson.

YPG, som bildades av syriska kurder när inbördeskriget startade 2011, är den milis som mest effektivt krigat mot extremister. Det säger SR:s Cecilia Uddén i P1:s Mellanösternpodd.

– Det kontroversiella är att Turkiet terrorstämplat YPG, som i sin tur säger att ”vi har aldrig avfyrat ett skott mot Turkiet”, säger hon.

Läs mer

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen