”Bankerna har svårt att leva upp till sina löften”
Samtliga svenska storbanker pekas ut för att investera i svartlistade företag i Amnestys och initiativet Fair Finance Guide. Svenska sparares pengar investeras således i verksamheter som bidrar till nedsmutsning av miljö och brott mot mänskliga rättigheter.
– Bankerna har fortsatta problem med att leva upp till sina hållbarhetslöften. Spararna måste kunna lita på att deras pengar förvaltas ansvarsfullt, säger Jakob König, projektledare för Fair Finance Guide på Sveriges Konsumenter.
Enligt granskningen har Danske Bank och Nordea varit mest passiva i sitt påtryckningsarbete mot bolagen som svartlistats. De banker som visat bäst påtryckningsarbete är Swedbank, SEB och Skandia.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen