Finlands utrikesminister Pekka Haavisto, USA:s utrikesminister Anthony Blinken och Sveriges utrikesminister Tobias Billström. (DREW ANGERER / Getty Images via AFP)

Billström: Reser snart till Ankara för nya samtal

Utrikesminister Tobias Billström (M) har diskuterat den svenska Natoansökan på ett möte med USA:s utrikesminister Anthony Blinken och Finlands utrikesminister Pekka Haavisto i Washington.

– Vi är angelägna om att ansluta oss och bidra till alliansen, säger Billström vid en pressträff efteråt.

Han säger att han snart kommer att återvända till Ankara för nya samtal om ansökan som Turkiet än så länge motsäger sig.

Blinken säger att Finland och Sverige är redo för Nato och att han är övertygad om att försvarsalliansen snart officiellt kommer välkomna länderna som medlemmar.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen