Hem

Charlie Hebdos Alan-teckningar väcker avsky

Det senaste numret av den kontroversiella franska satirtidningen Charlie Hebdo innehåller två teckningar som visar den drunknade treåringen Alan Kurdi. I en av dem visas ett drunknat barn och en McDonald´s-liknande reklamskylt med texten”Erbjudande: Två barnmenyer till priset av en”. I den andra går en Jesusliknande man på vatten samtidigt som en pojke tycks drunkna bredvid honom: ”Bevis för att Europa är kristet - kristna går på vatten, muslimska barn dör” lyder texten. Teckningarna har väckt avsky i sociala medier, rapporterar The Independent. Den svenske serieexperten Mikke Schirén, försvarar teckningarna i ett inslag för P3 Nyheter:
– Det här är bra satir och bilderna är solklara. Det är en kritik mot att vi säger att vi är så goda i Europa, att vi välkomnar folk hit, men det är ju inte så. Vi ger dem en fet smäll och sparkar ut dem.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen