Hem
Bilder på anhöriga som bär ett offer efter en israelisk attack i Deir al-Balah, Gaza. (Abdel Kareem Hana / AP)

Dödssiffran i Gaza passerar 46 000 människor

Över 46 000 människor har dött i Gaza sedan kriget mellan Israel och Hamas bröt ut den 7 oktober 2023. Detta enligt siffror från det Hamaskontrollerade hälsodepartementet, rapporterar internationella medier.

Stora delar av Gaza har jämnats med marken och 90 procent av befolkningen har tvingats på flykt skriver AP. Många har tvingats fly vid ett flertal tillfällen.

– Hela befolkningen är i desperat behov av allt, varje dag, så har det varit i över 15 månader nu, säger Hisham Mhanna, talesperson för Internationella Rödakorskommittén, till Al Jazeera.

Samtidigt hålls runt 100 personer fortfarande gisslan i Gaza. Men israeliska myndigheter tror att en tredjedel av dem antingen dött i 7 oktober-attacken eller i fångenskap.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen