Ryssland portas även från ishockey-VM 2026
Ryssland får inte spela hockey-VM 2026 heller. Beslutet har fattats av Internationella ishockeyförbundet (IIHF), uppger det ryska ishockeyförbundet i ett pressmeddelande.
Förbundet är kritiskt till att IIHF hänvisar till säkerheten. I uttalandet konstaterar NHL-legendaren Pavel Bure, som i dag är förbundets internationella talesperson, att över 50 ryssar spelar i NHL och att ryska idrottare får tävla i andra sporter ”utan att några incidenter registreras”.
Beslutet ska nu överklagas.
– Så småningom måste IIHF tillåta Ryssland att tävla i internationella turneringar. Utan Ryssland har nivån på världsmästerskapet avsevärt försämrats, säger Bure.
Ryssland har inte fått vara med i någon turnering sedan invasionen av Ukraina 2022.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen