Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Oljetanker ur skuggflottan i rysk hamn.
Oljetanker ur skuggflottan i rysk hamn. (AP)
Ryska invasionen • Sanktionerna

Europa kan börja beslagta fartyg ur ryska skuggflottan

Av Anders Hovne
Publicerad: 14 feb.
ANNONS

Europeiska länder överväger att börja ta tankfartyg i den ryska skuggflottan i beslag, rapporterar Bloomberg. Saken diskuterades under ett möte mellan den brittiske försvarsministern John Healey och hans nordiska och baltiska kollegor under säkerhetskonferensen i München.

Estlands försvarsminister Hanno Pevkur säger att det finns en gemensam uppfattning om att Europa behöver agera mer proaktivt även om inga beslut ännu är fattade.

– Budskapet är att länder som låter skuggflotta segla under sina flaggor ska veta att andra länder kan vidta åtgärder, sa han efter mötet.

Skuggflottan består av runt 1 500 fartyg som för rysk räkning seglar under andra länders flaggor. Runt 600 tankfartyg i flottan är belagda med sanktioner från EU, USA och Storbritannien.

ANNONS
Flottan bidrar till att hålla liv i den ryska ekonomin
bloomberg.omniekonomi.se  · Ofta betalvägg

Läs också

Ryssland tillverkar runt nio miljoner fat om dagen (ryska)
ru.themoscowtimes.com
Den ryska oljeindustrin blir alltmer pressad (11 februari)
The Wall Street Journal  · Ofta betalvägg
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ryska invasionenSanktionernaRysslandEuropaEURysk politikStorbritannien

USA vill låta ”skurk”-fartyg frakta olja lagligt igen

USA öppnar för att tankfartyg i den så kallade skuggflottan ska få transportera olja lagligt igen, skriver Bloomberg.

19 oktober, 22.42
Tankern Boracay ska ha tillhört ryska skuggflottan.

Källor: USA kan lätta på sanktioner mot ryska och iranska skuggflottor inför valet

USA överväger att lätta på restriktionerna mot tankfartyg i den så kallade skuggflottan med kopplingar till Ryssland och Iran. Syftet är att pressa ner de rusande dieselpriserna inför mellanårsvalet i november. Det uppger källor för Financial Times.

16 oktober, 07.34
Tankern Boracay ska ha tillhört ryska skuggflottan.

Schweiz röstar nej till striktare neutralitet

Schweiz har tydligt sagt nej till en ännu striktare tolkning av landets över 200 år gamla neutralitetspolitik, rapporterar AP.

27 september, 22.47
Nejsidan firar.

Ukrainsk politiker: Är EU:s ryska hållning till salu?

EU har infört stränga sanktioner mot ryska oligarker som en följd av den fullskaliga ryska invasionen av Ukraina. Men hur hård är egentligen den europeiska linjen? Frågan lyfts av den ukrainska parlamentsledamoten Kira Rudik, sedan Frankrike lyft sanktionerna för en av miljardärerna, rapporterar Berlingske.

27 september, 12.55
Emmanuel Macron.