Hem
Flygplan tillhörande Emirates står parkerade på Dubais flygplats. (Altaf Qadri /AP/TT / AP)

Evakuerades i hemlighet – flögs ut under eskort

Tusentals människor, däribland tusentals svenskar, sitter fast på den arabiska halvön utan möjlighet att resa hem till följd av Irankriget.

Endast ett fåtal flyg har lyckats lyfta under de gångna dagarna.

Britten Zoe Jackson har varit en av få som fått möjligheten att lämna, men det föregicks av stort hemlighetsmakeri, rapporterar BBC. Under natten till tisdag fick hon helt plötsligt ett samtal från hotellobbyn: ”Du måste lämna nu.” Kort därefter fördes hon och hennes sällskap från rummet till en bil som tillhörde flygbolaget Emirates och kördes till Dubais flygplats.

De skyndades genom en tom terminal och via VIP-avdelningen innan de plötsligt satt ombord på ett plan mot Manchester. Flygplanet lyfte med eskort av stridsflyg.

– Det har varit ett par galna dagar, säger hon till kanalen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen