Hem
Metta Fjelkner. (FREDRIK SANDBERG / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Förslag mot stök i skolan flyttas efter avslöjande

Efter det svenska fiaskot i Pisamätningen gav regeringen Metta Fjelkner, tidigare ordförande i Lärarnas Riksförbund, uppdraget att utreda hur det kan bli mer ordning och studiero i svenska klassrum. I eftermiddag skulle resultatet ha presenterats, men nu meddelar regeringen att det skjuts upp.
– Det händer ju rätt mycket i dag och vi bedömde att det inte fanns tillräckligt intresse för ordning och reda. Vi väntar någon dag tills det finns mer utrymme, säger Jan Björklunds pressekreterare Eva-Marie Byberg.
Enligt källor till Aftonbladet är det Uppdrag gransknings avslöjande om FOI:s plan att samarbeta med Kina om programvara som kan användas för massförstörelsevapen som är orsaken till att presskonferens skjuts upp.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen