Hem
(Michael Probst / AP)

Gaspriser fortsätter falla – lägsta sedan juni 2021

Europas gaspriser fortsätter att falla och sjönk på torsdagen under nivån 30 euro per megawattimme för första gången sedan i juni 2021, rapporterar AFP.

Vid toppen i slutet av förra sommaren handlades TTF-terminerna i Amsterdam för mer än tio gånger så mycket, 345 euro per megawattimme.

Goldman Sachs varnade nyligen för att det finns en risk att priserna tredubblas senare under året, till över 100 euro per megawattimme. En avgörande fråga är hur mycket av efterfrågan som förstörts på permanent basis och hur mycket som kan komma tillbaka, skriver Bloomberg.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen