Hem
Libyska aktivister på väg till marschen inledde sin resa i Zawiya, Libyen den 10 juni 2025. (Yousef Murad / AP)

Gazaaktivister deporteras från Egypten – hotar med hungerstrejk

Egypten deporterar aktivister som rest dit från 80 länder för att genomföra en marsch till Gaza, rapporterar AP. Minst 73 har redan kastats ut ur landet, och ytterligare 100 befinner sig på flygplatsen i väntan på att deporteras, skriver Reuters. Totalt runt 1500 aktivister väntas delta.

Marschen är månadens andra försök att bryta Israels blockad av Gaza, efter fartyget Madleen. Egyptiska myndigheter kräver ansökan om tillstånd för att vistas i området nära gränsövergången i Rafah, något som arrangörerna säger att de sökt.

– Jag är så förvånad över att se egyptierna göra Israels smutsiga jobb, säger den belgiska människorättsjuristen Alexis Deswaef till AP.

Aktivisterna uppmanar Egypten att låta marschen nå Rafah som planerat, och hotar med hungerstrejk om deportationerna fortsätter.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen