Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(TT)
Flyktingsituationen • Flykten till Europa

Gränskonflikt eskalerar – en dödad av strömledning

Av Tomas Medin Westman
Publicerad: 4 dec. 2015
ANNONS

Makedoniens beslut att endast släppa in människor på flykt från Syrien, Irak eller Afghanistan vållat våldsamma konflikter på den grekiska sidan av gränsen där tusentals människor har stoppats under de gångna veckorna. Under torsdagen dödades en man av en strömförande ledning vid en järnväg efter sammandrabbningar mellan flyktingar och polis, rapporterar flera medier.
– De ger sig på varandra, det är slagsmål vid alla matutdelningar. Just nu finns det ingen mat och inget vatten, säger hjälparbetaren Alireza Akhondi till SR Ekot.

ANNONS
”Det är desperation och lukt av tårgas”
Sveriges Radio
Ung migrant död efter upplopp vid gränsen
Expressen
Tusentals trängs i gränsstaden Idomeni
AFP

Idomeni

karta
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
FlyktingsituationenFlykten till EuropaEuropaNordmakedonien (f d Makedonien)GreklandMigration

Allt fler asylsökande ryssar skickas tillbaka

Allt fler ryssar avvisas tillbaka till Ryssland, trots att de fruktar för sin framtid och därför flytt landet, rapporterar BBC. Kanalen har pratat med ”Katya”, som flydde till USA, men som är en av drygt 1 200 som vägrats asyl där och i stället satts på flygplan tillbaka till Moskva.

16 oktober, 12.51
En polsk soldat bevakar Europas yttre gräns.

KD-toppen: EU gynnas av återvändandehubbar

Etableringen av så kallade återvändandehubbar utanför EU, läger där utvisade personer kan placeras, är avgörande för unionens flyktingpolitik. Det skriver Europaparlamentarikern Alice Teodorescu Måwe (KD) i ett inlägg på SvD Debatt.

30 september, 20.53
Arkivbild: Alice Teodorescu Måwe (KD).

13 döms till fängelse efter katastrof i Engelska kanalen

13 personer döms till fängelsestraff i en fransk domstol efter att en båt med migranter sjönk i Engelska kanalen 2021, rapporterar AP. Totalt dog 31 personer i olyckan.

30 september, 18.38
Arkivbild av en livbåt från den franska sjöräddningen.

Ministern: Det är viktigt att ett nej är ett nej

Migrationsminister Johan Forssell (M) tycker att det är viktigt med så kallade återvändandehubbar, där utvisade personer som av olika skäl inte kan återvända till sitt hemland kan samlas.

19 juni, 18.48
Migranter i norra Frankrike som försöker ta sig ombord på en båt i hopp om att nå Storbritannien.