Hem
Justitieminister Gunnar Strömmer (M) (TT)

Interna dokument: Saknas 18 000 fängelseplatser

Sverige saknar uppemot 18 000 fängelseplatser, visar interna dokument från regeringskansliet som TV4 tagit del av.

Tidigare i år uppgav Kriminalvården att det kan krävas en fördubbling av kapaciteten i svenska fängelser, men enligt uppgifterna måste Sverige tredubbla antalet fängelseplatser.

Justitieminister Gunnar Strömmer (M) säger att man bland annat tittar på att hyra fängelseplatser utomlands som en av lösningarna.

– Mot den bakgrunden har Kriminalvården nyligen fått i uppdrag att ta fram en ny och mer expansiv plan för utbyggnad, säger Strömmer (M).

Det kan även krävas att man börjar placera två personer i varje cell för att nå målet. Kriminalvården menar att det kan innebära en säkerhetsrisk då det blir trångt och orsakar konflikter och irritation.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen