Ipsos: Fler osäkra väljare efter flyktinguppgörelsen
Regeringens uppgörelser i migrationspolitiken och den ökade terrorhotnivån syns ännu inte i väljaropinionen. Men något fler väljare är osäkra, enligt en ny opinionsundersökning från DN/Ipsos.
– Det är kanske inte så konstigt när partier ändrar sin politik mycket på kort tid. Nu är det säkert en del väljare som inte hänger med i svängarna, säger David Ahlin.
På sikt kan regeringens åtstramningar i flyktingpolitiken påverka stödet för Miljöpartiet som har frågan som en del av sin identitet, enligt Ahlin.
De politiska blocken ligger mer eller mindre oförändrade. Fast med blocköverskridande överenskommelser är blockindelningen inte lika tydligt som den en gång var, skriver DN.
– Flyktingfrågan har skapat ett helt annat tryck på politiken att leverera nya lösningar kanske i nya konstellationer.
Undersökningen
Undersökningen genomfördes den 13-23 november, på uppdrag av DN.
1 202 personer över 18 år intervjuades per telefon.
Väljarstödet i undersökningen
S: (27,5%) (-0,2)
V: (7,2%) (+0,6)
MP: (6,8%) (+0,2)
Fi: (1,6%) (-0,3)
SD: (17,2%) (-0,4)
C: (6,3%) (-0,8)
L: (6,6%) (+0,3)
KD: (3,3%) (–)
M: (23,2%) (+1,2)