Israel attackerar Libanon: ”Riktad specialoperation”
Israel har inlett vad militären kallar en ”riktad specialoperation” i södra Libanon. Det rapporterar flera medier.
Syftet med attacken ska enligt ett uttalande från militären vara att förhindra att Hizbollah kan få ett nytt fotfäste i området.
Enligt New York Times är det första gången på månader som Israel har gått in med marktrupper i grannlandet. Det innebär att vapenvilan hänger på en mycket skör tråd, enligt tidningen.
USA:s speciella sändebud Tom Barrack beskriver den som ”ett totalt misslyckande”.
Israel och Hizbollah slöt ett avtal om vapenvila i november förra året, som Israel rutinmässigt överträder.
Bräckliga vapenvilan — det gäller saken
Israel har genomfört attacker mot mål i södra Libanon och Beirut sedan vapenvilan slöts i november 2024.
Libanon har fördömt attackerna som flagranta brott mot vapenvilan och begärt hjälp från FN:s säkerhetsråd för att få Israel att dra sig tillbaka.
Israel har motiverat attackerna med att Hizbollah utgör ett hot och att libanesiska staten inte uppfyllt sina åtaganden enligt avtalet.
Israel menar att attackerna riktats mot Hizbollah, men även civila har drabbats hårt.
FN och Frankrike har uppmanat båda sidor att respektera vapenvilan. Risken för eskalering bedöms vara hög.