Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(ANDERS WIKLUND / SCANPIX / SCANPIX SWEDEN)
Svenska köttkonsumtionen

Köttätandet leder till övergödning och fiskdöd

Av Calle Sandstedt
Publicerad: 19 okt. 2015
ANNONS

Ökat köttätande är en ofta bortglömd orsak till övergödningen av haven, enligt en ny rapport från Havsmiljöinstitutet som Dagens Nyheter tagit del av. Övergödningen, som leder till algblomning och fiskdöd, beror bland annat på utsläpp av fosfor och kväve, som är vanligt förekommande i kött och som genom urin och avföring hamnar i havet.
Nu föreslår forskarna en rad åtgärder, bland annat en särskild köttskatt, och kräver samtidigt att konsumenterna tar ett större ansvar.
–  Vi måste inse att det är vi konsumenter och andra i livsmedelskedjan som driver övergödningen av våra hav, säger Eva-Lotta Sundblad, vetenskaplig koordinator och miljöpsykolog, till DN.
Svenskarnas köttkonsumtion har enligt tidningen ökat från 55,8 kilo per person och år 1970 till 88,2 kilo 2013.

ANNONS
Hög konsumtion av kött ger övergödning i havet
Dagens Nyheter
Övergödningen leder till algblomning och fiskdöd
TT
Havsmiljöinstitutet
bakgrund · www.havsmiljoinstitutet.se
Annons
Höstlov hos Elite Hotels— upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Svenska köttkonsumtionenKlimat & miljöForskning & vetenskapHavsmiljöinstitutetMat & dryck

Trendbrott: Svenskarnas köttkonsumtion ökar

Svenskarnas köttkonsumtion ökade med 2,1 procent förra året, visar nya siffror från Jordbruksverket enligt P4 Sjuhärad.

23 mars 2025, 10.14
Illustrationsbild.

Nya rön: Äta kött kan öka risken för diabetes typ 2

Risken att få diabetes typ 2 ökar stegvis med mängden kött och charkprodukter en person äter, enligt en ny stor internationell forskningsstudie. Det rapporterar TT.

23 augusti 2024, 06.29
Kött. Arkivbild.

Svensk kyckling får gult ljus i WWF:s köttguide igen

Konventionell svensk kyckling får återigen ”gult ljus” i Världsnaturfonden WWF:s köttguide, enligt ett pressmeddelande. Kycklingen fick ”rött ljus” för två år sedan, något som ifrågasattes av branschen.

21 april 2023, 10.57
Kycklingklubbor.

Landsbygdsministern: Jag äter kött nästan varje dag

Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) säger till TT att han inte kommer att gå vidare med någon nationell märkning av kött på restauranger. Han hänvisar till att EU-kommissionen redan arbetar med en strategi om livsmedelsmärkning.

21 november 2022, 12.08
Kullgren på pressträff, samt på jakt med Ebba Busch.