Kräver kvotering i styrelser – inte i egna stadgarna

Regeringen anser att bolagsstyrelserna bör ha minst 40 procent kvinnor annars väntar någon form av straff. Det berättade justitieminister Morgan Johansson (S) i SR Ekot för ett par veckor sedan.
Men ett liknande krav om jämn könsrepresentation saknas i Socialdemokraternas stadgar och inför S-kongressen som inleds i dag höjs nu rösterna för att införa kvoteringskravet. Expressen skriver att S partistyrelse varnar för detaljstyrning med ett sådant krav.”Att i stadgarna börja reglera hur representation ska se ut i olika forum vore olyckligt”, skriver styrelsen enligt Expressen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen