Ledare: ”Ring statsministern” är ett genidrag
Flera partiledare satsar på sociala medier nu, men hittills har Ulf Kristersson (M) imponerat mest med sin videopodd ”Ring statsministern”. Det skriver DN:s Max Hjelm i dagens ledarsida och kallar Moderaternas satsning för ett genidrag.
”Efter att ha lyssnat på första avsnittet är jag sugen på att ha ett seriöst samtal över en (1!) öl med Kristersson”, skriver Hjelm.
Expressens Malin Siwe skriver om offentlig korruption som måste bekämpas med större krafter.
I Stockholm har fem personer vid regiontrafiken SL gripits, misstänkta för mutbrott. Samtidigt pågår en rättegång i Umeå mot regionens tidigare finanschef, även han misstänkt för mutbrott. Och i Sundsvall utreds grovt svindleri och grovt bokföringsbrott inom det kommunala logistikbolaget.
För att komma åt korruptionen föreslår Siwe att man ska rotera tjänstemän som sysslar med upphandling, dra ner på antalet offentliga bolag och inte avfärda visselblåsare.
Aftonbladet (obunden socialdemokratisk):
Dagens Nyheter (oberoende liberal):
Dagens Industri (obunden borgerlig):
Expressen (obunden liberal):
Göteborgs-Posten (liberal):
Svenska Dagbladet (obunden moderat):
Sydsvenskan/Helsingborgs Dagblad (oberoende liberal):
Om ledarsvepet
Omnis ledarsvep utgår från de största ledarsidorna i Sverige. Urvalet varierar dagligen.