Hem

Löfven bjuds in av Coldplay – delar scen med Beyonce

Nästa vecka reser statsminister Stefan Löfven till toppmöte i New York för att tala om FN:s nya globala hållbarhetsmål, som ska antas av medlemsländerna.
Men det är inte det enda åtagandet under USA-resan för S-ledaren. Löfven kommer även hålla ett tal i Central Park i samband med musikfesten och välgörenhetsarrangemanget ”Global citizen festival”, skriver Aftonbladet. Arrangören till musikfesten är Chris Martin, sångare i Coldplay.
Martin har skrivit ett personligt brev till den svenske statsministern och bett honom att tala. Bakgrunden ska vara att artisten ser Sverige som ett föregångsland när det kommer till såväl rent vatten som jämställdhet mellan könen.
Skådespelerskan Salma Hayek ska introducera Löfven och superstjärnan Beyoncé Knowles ska uppträda i anslutning till talet, skriver tidningen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen