Ingen av regeringens 9 000 elmopeder i Ghana är klar
I år skulle 9 000 elmopeder finansierade av Sverige köra på Ghanas gator, och därmed bidra till de svenska klimatmålen. Men inte en enda moped är i drift och satsningen har inte ens börjat, rapporterar Aftonbladet.
Att svenska skattebetalares pengar – 109 miljoner kronor för att vara exakt – avsatts för att bygga totalt 48 500 mopeder i Ghana har att göra med systemet för utsläppsrätter. Systemet gör att Sverige kan klimatkompensera genom gröna satsningar i utlandet, för att exempelvis slopa reduktionsplikten på hemmaplan.
När Energimyndigheten besökte företaget som ska bygga mopederna i våras konstaterade myndigheten att produktionen fortfarande var långt från att komma i gång och någon moped var ännu inte klar.
I en rapport efter resan skriver myndigheten att den tydliggjort ”behovet av ökad operativ närvaro i Ghana för att säkerställa framdrift i projekten.”