Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
De tidigare Alliansledarna och Rebecca Weidmo Uvell.
De tidigare Alliansledarna och Rebecca Weidmo Uvell. (TT)
Sprickan i borgerligheten

”M och KD vill inte att Alliansen återuppstår”

Av Isabella Ahmadi
Publicerad: 15 juli 2019
ANNONS

Moderaterna och Kristdemokraterna vill inte se Alliansen byggas upp på nytt, hävdar debattören Rebecca Weidmo Uvell på Twitter. Hon går till mothugg mot Sala-politikern Mårten Hemström (L) som twittrade att alliansen aldrig kommer återuppstå ”om Moderaterna så totalt ska domineras av SD-klingande debattörer som Ann Heberlein och Hanif Bali”.

Weidmo Uvell, som enligt sin profil är moderat, skriver att ”vi är färdiga med er” och att de kommer locka över väljare som känner sig lurade efter valet och ”som faktiskt inte vill ha en sosse-regering utan borgerlig politik”.

ANNONS
Rebecca Weidmo Uvells tweet
Twitter
bakgrund
 
Rebecca Weidmo Uvell
Wikipedia (sv)
Anna Emelie Rebecca Alexandra Weidmo Uvell, född 10 december 1975 i Stockholm, är en svensk civilekonom, skribent och samhällsdebattör.

Läs mer

Maud Olofsson: M spräckte alliansen (2 mars)
tv+text · Expressen
Vad hände egentligen när alliansen sprack? (20 feb)
radio · Sveriges Radio
Busch Thor: Alliansen är ett avslutat kapitel (11 jan)
Svenska Dagbladet
Annons
Förnya hemmet med tapet — se Boråstapeters mest sålda mönster
Boråstapeter
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Sprickan i borgerlighetenPolitikAlliansenRebecca Weidmo UvellAnn HeberleinHanif BaliLiberalerna

Politiker från M undervisar SD:s ”äntringsstyrka”

M-politikern Mikael Sandström som finns på partiets riksdagslista i Stockholm är en av flera personer som håller undervisning för SD:s så kallade ”äntringsstyrka”, där SD-företrädare utbildas inför ett eventuellt regeringsskifte. Detta trots att M säger nej till SD i en borgerlig regering, skriver DI.

14 januari 2022, 20.38
M:s gruppledare Tobias Billström.

M tar bort låt efter kritik från First Aid Kit

Moderatledaren Ulf Kristersson använde First Aid Kits version av ”On the road again” när han tidigare i veckan la ut ett kampanjklipp på sociala medier. Nu tar popduon ”kraftigt avstånd” från partiet.

5 januari 2022, 22.01
First Aid Kit

M bekräftar SD-samarbete om migration efter valet

I och med högerpartiernas gemensamma budgetförslag bekräftar Moderaterna att partiet ska samarbeta med SD i migrationsfrågan även efter valet. Det säger M-ledaren Ulf Kristersson till DN.

23 november 2021, 10.12
Ulf Kristersson.

Åkesson till angrepp mot C: ”Tveksam demokratisyn”

Centerpartiets nya demokratiprogram vittnar om en tveksam syn på demokrati, skriver Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson i en debattartikel i Bulletin.

23 september 2021, 10.11
Jimmie Åkesson (SD), Annie Lööf (C)