Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Gustav Fridolin och Isaeblla Lövin.
Gustav Fridolin och Isaeblla Lövin. (Jessica Gow/TT / TT NYHETSBYRÅN)
Valet-2018 • Krisen inom MP

MP har tappat hälften av medlemmarna sedan 2014

Av Calle Sandstedt
Publicerad: 26 mars 2018
ANNONS

Miljöpartiets medlemsras fortsätter. Förra året tappade partiet närmare 3 000 medlemmar. Under mandatperioden har medlemskåren halverats.

– Det är det mest drastiska tappet hos etablerade partier jag har sett de senaste 20 åren, säger statsvetaren Niklas Bolin tillTT.

I början av mandatperioden hade MP drygt 20 000 medlemmar. Nu i slutet är man nere på 10 719 personer.

– Det enda man kan jämföra med är när Socialdemokraterna upphörde med kollektivanslutningen från LO, men det var ju inte riktigt på samma sätt att partiet tappade i attraktionskraft, säger Bolin.

Förklaringen ser han i den turbulens som partiet hamnat i under mandatperioden, alltifrån statsråd och språkrör som tvingats bort till politiska beslut som uppfattats som svek av många medlemmar.

– Det finns ett missnöje men det är inte enkelriktat. Vissa menar att man sålt sig medan andra menar att man inte varit regeringsdugligt nog, så det är ett svårt läge för partiet att navigera i, säger Niklas Bolin.

ANNONS
Partisekreteraren Amanda Lind (MP): Vi har ökat sett till en tioårsperiod
TT
Sifo: MP och språkrören allt mer osynliga i medierna
Sveriges Radio
Så mycket syns partierna och politikerna i nyheter och sociala medier
grafik · Sveriges Radio
Novus: Miljöpartiet under spärren i ny opinionsundersökning (35 mars)
Sveriges Television

Fakta: Partiernas medlemstal 2017 jämfört med 2016

S 89 010 (-16)

M 45 535 (-241)

SD 28 340 (+3 928]

C 29 107 [+1 551]

MP 10 719 [-2 970)

V 17 127 [+334]

L 15 390 [+1 328]

KD 20 137 (-245)

Fakta: Procentuell förändring under mandatperioden

S -12 procent

M -14 procent

SD +79 procent

C +4 procent

MP -47 procent

V -7 procent

L +0,7 procent

KD -4,7 procent

Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Valet-2018Krisen inom MPPolitikGustav FridolinMiljöpartietIsabella LövinAmanda Lind

Kaplan tvingades bort som minister – lämnar nu MP

Den före detta bostadsministern Mehmet Kaplan lämnar Miljöpartiet, skriver Expressen.

31 januari 2019, 18.04
Mehmet Kaplan

Kurdo Baksi: MP måste utesluta Kaplan direkt

Uteslut Mehmet Kaplan ur Miljöpartiet för att få en utmärkt nystart, skriver författaren och den före detta MP-medlemmen Kurdo Baksi på Expressen debatt.

31 januari 2019, 08.08
Mehmet Kaplan, Isabella Lövin, Gustav Fridolin och Åsa Romson år 2014.

Gustav Fridolin avslöjar: Var nära att hoppa av

Miljöpartiets språkrör Gustav Fridolin var nära att lämna politiken kring påsk förra året, avslöjar han i en intervju med Expressen. Det var i samband med svikande opinionssiffror, samtidigt som hans bästa vän fått besked om att han inte skulle överleva sin cancer och det varit minnestund för den mördade partikollegan och vännen Zaida Catalán.

22 maj 2018, 08.00
MP-ledaren Gustav Fridolin.

MP kan tvingas skippa valet i över 50 kommuner

I över 50 av landets kommuner kommer det inte gå att rösta på Miljöpartiet i fullmäktigevalet i höst, som det ser ut nu. Det rapporterar Sveriges Radio Ekot. Medlemstappet har gjort att partiet inte kan fylla platserna och man har inte beställt några valsedlar.

22 maj 2018, 05.38
Miljöpartiets språkrör Isabella Lövin.