Hem
(Vilhelm Stokstad / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Nio från Ung Vänster: ”AFA och RF gör oss trygga”

I april stängdes flera ledande medlemmar inom Ung Vänster av efter att bland annat ha visat sympati med Revolutionära Fronten. ”Jag ser det här som en liten grupp pojkar, som har gett sig in i Vänsterpartiet för att provocera”, kommenterade V-ledaren Jonas Sjöstedt beslutet då.
Nu går nio medlemmar ur ungdomsförbundet ut i en debattartikel i Nyheter24 och tar Revolutionära Fronten och Antifascistisk Aktion i försvar och riktar samtidigt skarp kritik mot V-ledaren.
”Genom att aktivt ta avstånd från dessa organisationer, tar man avstånd från det lilla skydd som möjliggör för oss aktivister att fortsatt bedriva vår kamp för feminism och socialism”, skriver de bland annat.
”Jonas Sjöstedt har svikit oss som behöver AFA och RF för att känna oss trygga”, menar de och hänvisar bland annat till demonstrationen i Kärrtorp.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen