Hem
Arkivbild. (TT)

”Nobelprisat kreditsystem kan hjälpa flyktingar”

Regeringen bör snabbutreda möjligheten för att upprätta ett system med mikrokrediter till flyktingar och invandrare i Sverige för att främja integrationen. Det föreslår Bo Jerlström, tidigare ambassadör i UD, i ett inlägg på DN Debatt.
Han menar mikrokrediter – som professor Muhammad Yunus från Bangladesh belönades med Nobels fredspris för 2006 – inte bara kan hjälpa fattiga i u-länder och hänvisar till positiva exempel i USA.
Vidare menar Jerlström att det redan finns erfarenheter av mikrokredit i Sverige, bland annat hos Swedbank som har sina rötter i Sparbanksrörelsen.
”På denna grund bör ett svenskt nationellt mikrokreditprogram kunna byggas upp som ett viktigt komplement till andra åtgärder som stöd för de många flyktingarnas integration. Utan möjlighet till lån eller egna besparingar saknar flertalet av dem det kapital som krävs för att starta en verksamhet eller på egen hand förbättra sina villkor”, skriver Jerlström.

Bakgrund

 
Mikrolån
Wikipedia (sv)
Mikrolån är monetära lån vilka är att betrakta som ringa till storleken. Ursprungligen har mikrolån använts för att stimulera småföretagsamhet i tredje världen, ofta av kvinnor, som exempelvis kan köpa en symaskin och starta en affärsverksamhet. Möjligheten för fattiga att ta vanliga banklån omöjliggörs av deras bristande återbetalningsförmåga eller brist på värdefull egendom att pantsätta. Mikrolånet fick en vida stor exponering 2006 genom att Nobels fredspris delades lika mellan Muhammad Yunus och Grameen Bank i Bangladesh. Mikrolån har bland annat använts för att bekosta inköp av mobiltelefoner[källa behövs]. Skulden amorteras successivt när gäldenären (låntagaren) hyr ut sin telefon till andra.[källa behövs] Ahmed Sani Yeriman Bakura har gjort sig känd för att stimulera afrikanskt jordbruk genom att ge mikrolån vars avsikt är att bekosta kvarnar och dammar. Organisationen Adra arbetar med mikrofinans i utvecklingsländer. Arbetet rikats främst mot kvinnor i Bangladesh, dock även i andra delar av världen. I just Bangladesh har över 30 miljoner invånare tagit mikrolån sedan 1997 och sektorn beräknas idag utgöra 3 % av landets BNP.
 
Muhammad Yunus
Wikipedia (sv)
Muhammad Yunus, född 28 juni 1940 i Bathua, provinsen Chittagong, är en bangladeshisk bankman och ekonom, grundare av Grameen Bank och mikrokreditkonceptet. Tillsammans med bankorganisationen, belönades Yunus med Nobels fredspris 2006. Muhammad Yunus bankrörelse lånar ut pengar till fattiga i syfte att ge dessa möjlighet att skaffa ett arbete och därmed kunna försörja sig själva och sina familjer. I mars 2011 blev Yunus på order av regeringen avskedad från sin position på Grameeen Bank, då han påstås ha begått upprepade lagbrott, vilket av Grameen Bank och Yunus i domstol tillbakavisats som rent politiskt motiverade anklagelser.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen