Norwegians Boeing 737 Max strandat i Iran
Det passagerarplan som nödlandades i Shiraz, Iran, på väg från Dubai till Oslo, har inte kunnat återbördas till Norge. De geopolitiska spänningarna gör det nämligen omöjligt att importera de reservdelar som behövs för att få planet i flygdugligt skick, skriver Dagens Næringsliv.
Boeing kan inte skicka komponenter till Iran, då de innehåller mer än 10 procent av amerikanska beståndsdelar, vilket är gränsen enligt sanktionerna mot Iran.
De flygresenärer som tvingades landa i Iran kan också de drabbas av konsekvenser, då regler förhindrar personer som rest till eller befunnit sig i Iran, Irak, Sudan eller Syrien efter 2011 inträde i USA, rapporterar DN. För att beviljas inträde måste man i så fall söka visum, det räcker inte med det vanliga turistvisumet som kan fyllas i via internet.