Jerome Powell. (Pablo Martinez Monsivais / TT / NTB Scanpix)

Nye Fed-chefen: Räkna med stigande ränta

Jerome Powell, som föreslagits till ny chef för den amerikanska centralbanken Federal Reserve, säger att omvärlden bör räkna med fortsatta räntehöjningar och en krympande balansräkning. Det skriver han i ett förberett tal inför en utfrågning i senatens bankkommitté på tisdagen. Samtidigt måste Fed vara redo att svara med lämplig kraft på nya och oväntade hot mot ekonomin och den finansiella stabiliteten.

”Även om vi strävar efter att göra policybanan så förutsägbar som möjligt kan vi inte med säkerhet säga vad framtiden bär med sig”, skriver han.

Powell understryker också att hans fokus som Fedchef kommer att ligga på centralbankens två mål att minimera arbetslösheten och hålla priserna stabila. Han säger också att han vill verka för att lätta på den ”regulatoriska bördan” för bankerna samtidigt.

Läs också

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen