Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Jens Orback.
Jens Orback. (Ingvar Karmhed / SvD / SCANPIX / SCANPIX SWEDEN)
Flyktingsituationen • Svenska migrationspolitiken

Orback (S) kritiserar partiet: ”Gränsen ej nådd”

Av Josefin Pehrson
Publicerad: 13 nov. 2015
ANNONS

Socialdemokraternas tidigare integrationsminister Jens Orback är starkt kritisk mot hur det egna partiet hanterat flyktingsituationen och är skeptisk till gränskontroller. Han ifrågasätter även uttalanden om att gränsen skulle vara nådd i Sverige.
– Jag tycker att man ska vara försiktig med att använda sig av uttrycket ”ohållbar”. Jag skulle nästan vilja säga att det ohållbara och anmärkningsvärda är oförmågan att ta emot, inte minst i övriga Europa, säger Orback, till SVT Nyheter.

ANNONS
Orback: Om 15 år blickar vi tillbaka och säger ”det gick!”
tv+text · Sveriges Television
bakgrund
 
Jens Orback var integrationsminister i Perssons regering 2004-2006
Wikipedia (sv)
Jens Olov Heinrich Orback, född 21 april 1959 på Oscars församling i Stockholm, är en svensk socialdemokratisk politiker och journalist. Han blev minister i regeringen Persson den 21 oktober 2004 och var fram till den 6 oktober 2006 statsråd i Justitiedepartementet, med ansvar inom demokrati-, storstads-, integrations- och jämställdhetsfrågor. Den 1 september 2008 tillträdde Orback som ny generalsekreterare för Palmecentret.
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
FlyktingsituationenSvenska migrationspolitikenJens OrbackEUSocialdemokraternaPolitikMigrationMigrationspolitik

Kraftig ökning av antalet utvisningsyrkanden

Sedan regeringens skärpta regler trädde i kraft den 1 september har antalet brottsåtalade som riskerar utvisning ökat med sammantaget 242 procent i Stockholm, Göteborg och Malmö. Det rapporterar DN.

25 oktober, 14.56
Johan Forssell.

Rädda Barnen: Barn mår dåligt på migrantcenter

Många barn mår dåligt på Migrationsverkets mottagnings- och återvändandecenter, uppger Rädda Barnen för P4 Malmöhus.

24 oktober, 19.11
Migrationsverkets mottagnings- och återvändandecenter i Märsta.

S-toppen Lawen Redar mötte Trumps man i Europa

Trumptjänstemannen Samuel Samson reser runt i Europa för att främja den amerikanske presidentens intressen. I torsdags var han och utrikesminister Marco Rubios talskrivare Nate Hochman i Stockholm för att prata med Socialdemokraternas integrationspolitiska talesperson Lawen Redar, rapporterar SvD.

24 oktober, 07.02
Socialdemokraternas integrationspolitiska talesperson Lawen Redar.

”Absurt att asylsökande förbjuds att lämna länet”

Enligt den nya mottagandelagen får asylsökande inte lämna det län där asylboendet ligger utan att Migrationsverket godkänt tillstånd av särskilda skäl. Det är absurt, skriver advokaten Peter Hellman på SvD Debatt.

23 oktober, 21.08
Asylboende. Illustrationsbild.