Hem

Osman: Var är feminismen när muslimer attackeras?

Expressens krönikör Bilan Osman efterlyser i en krönika feminismen som står på hijab-bärande kvinnors sida, de som möter hat, hot och trakasserier på grund av ett klädesplagg.
”Samtidigt som muslimska kvinnor förbjuds att klä sig som de vill i länder som Frankrike, har den västerländska feminismen varit upptagen med att diskutera huruvida hijab är en symbol för förtryck eller för frigörelse”, skriver hon.
Nu efterlyser hon en icke-kolonial feminism ”som ser att attackerna mot muslimska kvinnor ofta utförs av män, att attackerna är ett resultat av mäns våld mot kvinnor”.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen