Prognos: I snitt 450 000 kommer vara permitterade
Arbetslösheten hålls för närvarande nere av att så många arbetsgivare valt att utnyttja det statliga stödet för korttidspermitteringar. Under årets tre sista kvartal beräknas runt 450 000 personer vara permitterade i enlighet med stödsystemet, som är den mest kostsamma av de som staten har vidtagit under krisen, skriver KI i sin senaste rapport.
Enligt KI:s beräkningar steg arbetslösheten i april med 1,2 procentenheter till säsongsrensade 7,9 procent. Uppgången skedde främst bland unga och utrikes födda som i hög utsträckning arbetar inom särskilt krisdrabbade branscher, som hotell- och restaurangbranschen, skriver KI.
Institutet räknar även med att arbetslösheten kommer att fortsätta stiga när antalet korttidspermitterade minskar, eftersom företagen inte kommer att kunna behålla alla anställda när permitteringsstödet går ner.
Jämfört med finanskrisen är permitteringarna inom industrin de tre sista kvartalen 2020 omkring fem gånger så omfattande, heter det i rapporten.