Regeringen: Detta är inte hållbart för Sverige
Migrationsverket höjer sin prognos och säger att 190 000 asylsökande flyktingar väntas komma till Sverige i år. Och för det behöver regeringen 77 miljarder kronor till år 2017, uppger Dagens Industri.
Justitieminister Morgan Johansson (S) och finansminister Magdalena Andersson (S) kommenterar prognosen.
– Det här är inte hållbart för Sverige på lång sikt, vi måste snabbare få till en bättre fördelning i Europa, säger Johansson.
– Det är självklart att det kommer att påverka de offentliga finanserna och där kommer regeringen också ta ett ansvar för de offentliga finanserna, säger Magdalena Andersson.
– Vi kommer både behöva låna och spara, vi kommer att behöva arbeta brett på flera områden, säger Andersson.
Men finansministern räknar inte med skattehöjningar, utan det kommer att handla om kostnadsbesparingar.