Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Jan Salestrand.
Jan Salestrand. (Vilhelm Stokstad/TT / TT NYHETSBYRÅN)
It-hoten mot samhället

Regeringen satsar 104 miljoner på cyberförsvaret

Av Ines Micanovic
Publicerad: 9 apr. 2018
ANNONS

Regeringen ska i vårbudgeten satsa 104 miljoner kronor på det svenska cyberförsvaret. Det uppger försvarsdepartementens statssekreterare Jan Salestrand vid en försvarskonferens i Skövde, rapporterar Expressen.

Cyberförsvaret organiseras av Försvarsmakten och Försvarets radioanstalt (FRA) och syftar till att försvara Sverige från valpåverkan, men även attacker mot exempelvis elnätet.

Exakt hur pengarna ska fördelas och syftet med tillskottet blir känt först när vårbudgeten blir offentlig på måndag nästa vecka.

ANNONS
Löfven har tidigare aviserat planen på en myndighet för psykologiskt försvar
Expressen
Regeringen skjuter till pengar till polisen (3 april)
Aftonbladet
Regeringen: Vårbudgeten 2017 på fem minuter
www.regeringen.se
bakgrund
 
Jan Salestrand
Wikipedia (sv)
Jan Salestrand, född 29 juli 1954 i Växjö, är en svensk officer (generallöjtnant) i flygvapnet som 7 oktober 2014 utsågs till statssekreterare vid Försvarsdepartementet under försvarsminister Peter Hultqvist.Salestrand var 2009-2014 chef för Ledningsstaben inom Högkvarteret. Han var även chef för Högkvarteret och Överbefälhavarens stabschef.
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
It-hoten mot samhälletJan SalestrandSkövdeFörsvarsmaktenFörsvarspolitik

Danska läckan kan bli guldgruva för kriminella

Den danska läckan av miljontals så kallade CPR-nummer kan bli en guldgruva för kriminella. Det säger Jan Kaastrup, digital utredare på cybersäkerhetsföretaget CSIS, till TT.

6 oktober, 22.07
Köpenhamn. Illustrationsbild.

Miljontals danskars uppgifter har läckt

Obehöriga har skaffat sig tillgång till bland annat namn, adresser och personnummer för 8,8 miljoner personer i det danska folkbokföringsregistret. Det rapporterar danska medier.

5 oktober, 10.23
En arkivbild från centralstationen i Köpenhamn.

Skatteverket stoppar övergång till molntjänst

Skatteverket stoppar långt framskridna planer på att låta delar av myndighetens mejl skickas och tas emot via en amerikansk molntjänst. Det rapporterar SR Ekot.

22 september, 08.34
Skatteverkets app i telefon, illustrationsbild.

MPF: Statlig aktör bakom AI-botar som påverkar Sverige

Ett AI-drivet botnätverk med runt 1 200 konton på X har försökt påverka Sverige genom att spä på polariseringen. Det visar en rapport från Myndigheten för psykologiskt försvar som SVT har tagit del av.

1 september, 06.21
Genrebild.