Hem
Louise Erixon (SD) och Jonas Sjöstedt (V). (TT)

SD:s svar: Jonas Sjöstedt är hycklarnas stora ledare

Genom sina logiska kullerbyttor utmärker sig V-ledaren Jonas Sjöstedt som hycklarnas oomstridda ledare, skriver SD-duon Louise Erixon och Robert Lindén i en replik på Sjöstedts debattartikel. I den kallade han Jimmie Åkesson för en hycklare eftersom hans SD-ledda hemkommun Sölvesborg släppte in ett stort privat vårdbolag på marknaden.

”Sjöstedts hyckleri i äldrefrågan exemplifieras med att omsorgen i Sölvesborg aldrig vid Vänsterpartiets tid vid makten skådat en liknande finansiering som under vårt styre”, skriver de.

Sölvesborgspolitikerna menar att man stänger ett kommunalt demensboende för att det är slitet och inte lämpat för sin roll – och menar att Vänstern är bakbundet av ideologiska skyddslappar.

Om debattören

Louise Erixon (SD), kommunstyrelsens ordförande Sölvesborg

Robert Lindén (SD), omsorgsnämndens ordförande Sölvesborg

Tidigare

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen