Skåne har flest kriminella släktnätverk i landet
23 av de 34 släktnätverk i Sverige som polisen pekar ut i sin hemliga rapport om kriminella klaner är baserade i Skåne, rapporterar Sydsvenskan.
Tidningen har granskat rapporten, som väckte stor debatt när den först uppmärksammades i september förra året, och skriver att släktnätverken i Skåne kan knytas till såväl mc-gäng och knarkhandel som momsfiffel och företag i mångmiljonklassen.
Enligt uppgifter till tidningen pågår just nu också ett arbete i Skåne med att förflytta medlemmar i kriminella nätverk från känsliga positioner i samhället.
– Men det är inte bara inom ramen för att man är släkt med varandra, utan inom ramen för kriminella konstellationer, säger polisens underrättelsechef i region Syd, Mats Karlsson.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen